Live Chat Software
מהי מערכת יחסים בריאה בין הורה לילדיו - איך לגרום לילדים שלנו לחייך :)
Home / כל החיוכים / מהי מערכת יחסים בריאה בין הורה לילדיו

מהי מערכת יחסים בריאה בין הורה לילדיו

איך לגרום לילדים לחייך

האתגר העיקרי העומד בפני הורים רבים בתקופה זו אינו פשוט מצד אחד איני מכירה הורה שלא יחפוץ להעניק לילדו את הטוב ביותר ולראות את החיוך המאיר את פניו של ילדו. מאידך התובענות הכרוכה אחר מילוי סיפוק צורך זה. אני נתקלת ביותר ויותר הורים וילדים בעלי מערכות יחסים מורכבות ורחוקות מלהיות מספקות. הורים מוצאים עצמם במרדף אחר קניית חוויות מגדלות ומעשירות עבור ילדיהם, במקום הקניית חוויות אלה ולימוד הילד ,להיות חלק מהחברה בה הוא חי גם אם זה לפעמים לא גורם לחיוך.

בנוסף זה לא מבטיח את המטרה, נתקשה למצוא ילד מחייך מכך לאורך זמן.

המסלול שניווטנו כדי להגשים משאלה זו טומן בחובו מבול של רצונות  שהופכים מטושטשים בין רצון ההורה ופיצויים על מה שלא קיבל, לבין רצונות הילד וצרכיו. פרויד בהקשר זה ציין שסיפוק יתר והזנחה שווים הם בעוצמת הנזק שלהם. התרצות וריצוי בפני הילד עד שהמטרה נזנחת וההורה הופך ליצן ,לוליין או כל דמות אחרת שתחפצו, המנסה בחירוף נפש לספק מידית את הילד. התוצאות עלולות להיות בלתי הפיכות. טשטוש הגבולות בין ההורה לילד, עזיבת ההורה את עמדתו הבכירה להורות לילדו ובמקומה נתפסת עמדה של שני ילדים בלונה פארק כשהאחד מאתגר את האחר בשאלה איזה מתקן מפחיד יותר. מה עושים וכיצד עוצרים את הניווט הזה.

file0001173510069

בבואנו לעסוק בשאלה הגדולה הזו מה יגרום לילדינו לחייך אני מוצאת שראשית כדאי לערוך סדר, ולשאול את עצמינו מה קורה לנו כשילדינו עצוב האם אנו נחפזים להצחיק, להשכיח, לקנות  ולטייח, מה קורה באמת בגוף שלכם?

אני מאמינה שהורה שלא יכול להכיל את העצב של עצמו יתקשה למצוא מקום בשביל רגשותיו של ילדו, וקורה הדבר הנורא מכל לכאורה הילד ננטש עם רגשותיו ולעיתים אף נענש עליהם. במקרים רבים חרדה או עצב של הילד גורמים להפעלה של חוסר האונים ההורי. התמונה שתיראה במציאות היא הדיפה אשר יכולה להיות אימפולסיבית ותוקפנית כלפיי הילד, אתם יכולים לדמות זאת להפעלת כפתור מצוקה, אזעקה, או כל רמזור אדום שיגרום לכם לשליפת ציפורניים. במצב בו רגש של כעס,  עצב,  שמחה וכיוצא באלה מתעורר אצל הילד, ראוי שהדמות ההורית  הנמצאת לצדו תחווה רגש זה בגופו ותאפשר לו להדהד כמה שניות גם אם מדובר בכעס ,עלבון  המחפש שיקשיבו לו. הורה יכול להתמקד בגופו ובנשימותיו כעוגן, שיקשיב בתוכו לרגש הזה ויפנה לו מקום. ההורה עשוי להיזכר במצבים דומים של הפעלת רגש זה ובזיכרונות הקשורים בו. בכך תיווצר הכלה ,הילד ירגיש שההורה אתו הוא לא יחשוש מהתעוררות הרגש, עצב ,כעס ,שמחה וזה בוודאות יגרום נחת לילד.

במצבים בהם הורה לא ייצא מאיזון ויוכל לשמש כמקור תמיכה הגנה או גבול מכבד עבור הילד נראה ילד נינוח יותר. ההורה לא יזדהה יתר על המידה עם בעיות ילדו ואדגים על כך,  במצב של מריבה עם חבר, הילד חוזר נסער הביתה ומספר להוריו בבכי, כמה נעלב היום מחברו. ההורה, במקום להיות עם רגשותיו של ילדו לשבת לצדו ולהקשיב, נוקט בפעולה באופן מידי. קם ומצלצל להורה החבר, מצב זה מבטא שבירת  גבול בין הורה לילד הזקוק לתמיכה, לקשב, לעידוד ובעצם בפועל  אם תדמו את המצב לנגד עיניכם תראו ילד יושב על הספה לבד מבוהל וייתכן שבפעם הבאה ישקול אם לשתף את הוריו או לחילופין יהיה זקוק להם מעתה בכל מריבה כי הוא לא קיבל מהם כלים להתמודד ובעצם המסר של ההורה חזק וכל יכול אני חלש ולא באמת מסוגל לפתור את הענינים. תגובת ההורה חיזקה במקרה זה את חרדת הילד.

במצבים בהם הורים הופכים מגוננים הם אינם בהכרח תומכים בילד ובטח שלא גורמים לו לחייך.

לסיכום, ילדים לא זקוקים ללונה פארק של מילוי משאלות כדי להיות מאושרים, הם זקוקים להורה שיתמוך בהם, יקשיב לרגשותיו, הורה המרשה לעצמו, לזמן מוגבל, להיות חלק מעולמו של הילד ולשחק אתו. ילד זקוק להורה מתעניין שיראה אותו.

ילדים זקוקים לנוכחות הורית, כזו המציבה גבול מצד אחד, המבדילה בין צורך לרצון אצל הילד, היודעת מה נכון תוך מתן כבוד ודיאלוג משתף עם הילד.

נכתב ע"י שרון עיני פסיכותרפיסטית דינמית המסייעת בהדרכת הורים, טיפול למבוגרים ונוער.

טלפון: 0546363836

כתובת מייל לשאלות: [email protected]

Check Also

סיור חנוכה ואור בעיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים מתקשטת בשלל אורות קסומים, חנוכיות, עצים, וקישוטי חג. בואו ליהנות מהקסם ומאווירת ...