Live Chat Software
לטייל בבנימינה עם שירי הילדים של אהוד מנור ז"ל
Home / טבע / לטייל בבנימינה עם שירי הילדים של אהוד מנור

לטייל בבנימינה עם שירי הילדים של אהוד מנור

לטייל בבנימינה עם שירי הילדים של אהוד מנור ז"ל

בנימינה מוכרת לנו בעיקר כתחנת הרכבת בין חיפה ותל אביב.
אך אהוד מנור ז"ל? מוכר גם מוכר. אהוד כתב כמעט 2000 שירים וכן, גם שירים שילדים מכירים.
המלצה לטייל בבנימינה וסביבתה ולהשמיע לילדים שירים שמתקשרים למקום באמצעות הסמארטפון.

כיצד מגיעים?

אפשר להגיע ברכבת. אהוד ז"ל תרגם מחזות זמר רבים. המחזמר הראשון שאהוד תירגם היה "שיער", אבל לכבוד הנסיעה ברכבת, תזכורת לסרט טלוויזיה מוזיקלי עם שירי המערב הפרוע "עמק הנהר האדום"  מ 1981. גם אם בחרתם להגיע ברכב, אפשר לעבור ליד תחנת הרכבת ולהראות אותה לילדים… ברכבת המשא, עמק הנהר האדום.

יוצאים מהתחנה לכביש הראשי ופונים צפונה (שמאלה). נחצה במעבר חציה ונלך כ- 5 דקות, עד שנראה מימין לנו מבנה בעל 3 קשתות, מזרקה וגינה ציבורית קטנה "יד למייסדים". בעבר, בראשית בנימינה (1922) כשלא היו בריכות שחייה, הילדים הגיעו לעיתים ממש רחוקות אל הים. בבנימינה קפצו למי נחל התנינים "גשרון העץ שהתמוטט עוד מטייל בין שתי גדותיך…"

נחצה את רחוב החורש רגלית (מחנים את הרכב כאן) ופונים מתחת לגשר העילי אל רחוב המורה. כאן נמצא אחד משני בתי הספר היסודיים בבנימינה. אהוד למד בבית הספר הזה "אשכולות" עד כיתה ח' ובין שירי הילדים שלו אנחנו מכירים את "שלום כיתה א" בביצוע של תיקי דיין.

נלך לאורך הרחוב ונעבור לגינה הציבורית. אפשר לנצל את מתקני השעשועים להפסקה עם הילדים. לא רחוק מהמתקנים, יש אתר הנצחה לזכר הילדים שניספו בשואה. ממש לא צריך לספר לילדים על מה ולמה (תלוי בגיל כמובן) אבל אפשר לספר להם שיש כאן פסל שמתייחס לחשיבות שלנו כעם ישראל חי וקיים ולנצל את ההזדמנות להשמיע לילדים את השיר "חי" בביצוע עופרה חזה. "כי זה השיר שסבא, שר אתמול לאבא והיום אני, ואני עוד חי!!!"

נצא מהגן לרחוב קרן היסוד מול חזית בית הכנסת. שם אפשר לשיר עם הילדים את "הלוואי" כשיר תפילה

אם הגעתם עם רכב, זה הזמן לחזור אליו ולהמשיך לשכונת ילדותו של אהוד מנור ז"ל, שכונת גבעת הפועל, מחנים את הרכב ליד "הגן הסולארי" (חפשו ב WAZE). אם הגעתם ברכבת, אז נמשיך ללכת עוד רבע שעה ברחוב המייסדים  לאורך שדרת עצי הדקל הגבוהים שכל כך מאפיינת את המושבות הראשונות ומכניסה אותנו לאווירת השיר "ימי בנימינה".

מכיוון שיש לנו כמה דקות רצופות ללכת, אפשר לשים מאוסף השירים של "שטויות במיץ עגבניות" כמו "נחליאלי", או משירי הילדים של אהוד מנור ז"ל שהשתתפו בפסטיבלי ילדים כמו "ילדים טובים, ילדים רעים", "שירו שירו ילדים". חפשו את העיזים ליד גן הילדים "הבית של יעל", תתרשמו מהבניה של פעם בבית בצלאל לוי (בית מס' 9) ובצומת עם רחוב הדקל נפנה שמאלה (מערבה) ומיד ימינה (צפונה) לרחוב הגיבורים.

עוד קצת ומגיעים לכיכר ומעבר השני יש מרכז מבקרים של "הגן הסולארי"  אפשר לתאם מראש פעילות משפחתית בתשלום או עם השיר "לעולם בעקבות השמש" להתקדם ברחוב השחר בדרך לבית ילדותו של אהוד מנור

מכיוון ונכנסנו לאזור שכונת ילדותו של אהוד. תתקדמו עד הספסל הקרוב, כאן נשב לנוח. אהוד ועופרה היו הורים ל 3 ילדים וכל אחד מהילדים זכה בשיר עליו שהופיע בפסטיבל ילדים. הבת הבכורה "גלי", השנייה ליבי (אחותי הקטנה) והשלישי – יַדִי על שם אחיו הצעיר של אהוד, יהודה (השיר "בן").

אהוד היה ילד סנדוויץ'. היה לו אח גדול, זאב, שכל השנים חי בבנימינה עד יום מותו (ב 2003) וכשאהוד היה כבן 8 נולד לזאב ולו, האח הצעיר – יהודה. יהודה  נהרג במהלך השירות הסדיר שלו.
אחרי מותו, אהוד וזאב הציעו לאמא שלהם, אלמנה, שלא תישאר לבד בבית עם הזכרונות הכואבים ואחרי שהיא באמת עברה למקום מגורים אחר והבית המתין לדיירים החדשים כשהחלונות בו סגורים והוא שקט, אהוד כתב שיר יפה ועצוב על הימים שהיו ולא יחזרו "הבית שליד המסילה".

הבית, שכבר לא שייך למשפחה של אהוד, נמכר כבר בשנות ה- 70'. ונכון ל 2015 בבית עצמו לא גרים (כן גרים בבית אחר, מאחור). אבל רגע, אל תתעצבו. אהוד חלם על ימים שהכל יחזור להיות כמו שהיה פעם. עם אמא ואבא ושני האחים שלו ואז הוא כתב שיר עצוב "בשנה הבאה". נורית הירש הלחינה את השיר מאד שמח ועליז ומכיון שאהוד היה איש אופטימי ושמח הוא אישר לנורית הירש את הלחן המוכר והאהוב שכולנו מכירים.

חפשו  את הברוש שעליו אהוד כתב, אני אגלה לכם שהעץ כבר איננו. יש הרבה ברושים אחרים בבנימינה, אבל מזל שהשיר מנציח את הברוש הגדול שהיה מול בית ילדותו של אהוד. אהוד הספיק לכתוב שירים גם לנכדים שלו. בין השירים שהנכדים  מאד אהבו היה השיר מי אוהב  את השבת? שנכתב למחזמר "חנהל'ה ושמלת השבת". זו גם נקודת הסיום של הטיול שלנו.

אתם עם רכב?  אפשר להמשיך לרמת הנדיב , לפארק שוני או למדרחוב של זיכרון יעקב. אפילו לסיים בחוף אמות המים של קיסריה.

אם אתם רוצים לשלב בטיול גם סיפורים על אהוד כשהיה ילד קטן, שירים נוספים, משימות והפעלות, אתם יכולים להזמין אותי לקבוצת חברים מטיילים או להצטרף לאחד מהתאריכים של טיול אחה"צ בחופשה

לחצו למעבר לדף הפייסבוק של טיולי אתנחתא עם פרטים מלאים על הטיול

 

כתבה מיכל קנדל
טיולי אתנחתא | 050-4898639

Check Also

סיור חנוכה ואור בעיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים מתקשטת בשלל אורות קסומים, חנוכיות, עצים, וקישוטי חג. בואו ליהנות מהקסם ומאווירת ...