Live Chat Software
איך לגרום לילדים לחייך משמורת טבע - נחל אלכסנדר
Home / טבע / איך לגרום לילדים לחייך משמורת טבע – נחל אלכסנדר

איך לגרום לילדים לחייך משמורת טבע – נחל אלכסנדר

איך לגרום לילדים לחייך משמורת טבע ( וגם לחשבון הבנק )

כשהייתי ילד היה מאוד פשוט לגרום לנו לחייך. בתי מלון לא היו ברשימת האפשרויות גם לא סמארטפון שהאצבעות הקטנות בקושי יכולות לעטוף. מנגד, טיול בטבע, שלולית שאפשר לשחות בה, קומזיץ, מסע שטח או טיול של החוג לסיירות היו שיא החופש והיו גורמים לנו אושר רב וחיוכים רבים. עברו כבר מעל 25 שנים וכשאני מביט סביב ורוצה לבחור את האטרקציות המושלמת לחופש שיעלו חיוך על היורשים, כן חיוך או התרגשות קטנה לא מבקש יותר מזה, אני צריך דמיון ותכנון מדוקדקים או לחלופין הרבה מאוד מצלצלים.

השנה בחרתי באפשרות הראשונה. ( בהתייעצות קצרה עם פקידת הבנק ) לא עזרו כל הקיטורים וההשוואות לבני המלוכה מהכיתה שלהם שיוצאים לפחות פעם לחו"ל ופעם לאילת וחוזרים עם שקיות שופינג שתוך דקות עולות לרשת ולוואצאפ ומסנוורות את המסכנים שנשארו בארץ הקודש. הצעה לחופשה עם אוהלים בשטח כמו שעשינו לפני שנתיים נותרה ללא תגובה שראויה להיכתב כאן. הפתרון לפעמים הוא בשיטה שלהם. צריך לשכנע את ההורים של החברים שלהם ולומר ( או לשקר שקר לבן קטנטן ) להם שלילדים שלנו ממש לא הייתה התנגדות לטייל בנחל אלכסנדר ולעשות פיקניק בשמורה היפה. לאחר האישור המיוחל לקואליציה שלנו לא הייתה ברירה אלא להסכים לטייל עם החברים.

נחל אלכסנדר היא שמורה מרהיבה בתוך השטח הצפוף בישראל (חדרה-גדרה). הנחל שמנקז את המים המגיעים מרכס ההרים המרכזי של מדינת ישראל לתוך הים התיכון ניקז עד לאחרונה את מי השופכין והסירחון של אזור השומרון. לאחר פעולות שימור, ניקוי וטיהור הוכשר הנחל לקבל מבקרים. מימיו נקיים והוא חזר להיות בית גידול לצמחייה ובעלי חיים נדירים ששבו הביתה. בשמורה תוכלו למצוא חירבה מתקופת התורכים ושרידי נמל קטן שהיה ע"פ הסיפורים תחנת מסחר לאבטיחים. כמו כן בשמורה פינות פיקניק מוצלות, יער ופינות חמד.

נחל אלכסנדר 030

השמורה מהווה בית גידול לאוכלוסיית הצבים הרכים שלא מהססים להתחכך עם הקולגות הרכים שלנו. ניתן לטייל עם הדור הצעיר מסלול קצר בשמורה ולספר להם שבנקודה שהנחל הזה נשפך לים התיכון ( נקרא בעברית שפך – יש שפך הירדן, שפך נחל לכיש, שפך הגעתון וגם שפך נחל אלכסנדר ) עגנה פעם משחתת עצומה שהובילה נשק, תחמושת ועולים חדשים ובגלל פוליטיקה של פעם הוטבעה שעות לא רבות אחר כך בהוראת בן גוריון אל מול חופי תל אביב. למשחתת ההיסטורית הזו קראו 'אלטלנה' – כך תרוויחו גם מורשת קטנה על הדרך.

לאחר שצלינו ירקות על הגריל ( וגם קצת בעלי חיים לבושתי… ) החזרנו את הציוד לרכב ונסענו נסיעה קצרה לחוף ינאי הסמוך לרחצת צהריים-ערב ( רק הרכב משלם ) באחד החופים היפים והנקיים בישראל.

לשמורה ניתן להגיע דרך כפר ויתקין ( היישר לגשר הצבים ) או ממחלף בית ינאי.

עם יד על הלב. היה מאוד מאוד כיף. הילדים היו עם חברים ובקושי שמעו את מורה הדרך המהולל שלא מצליח להשחיל משפט לילדיו ולילדי החברים ( לפחות ההורים שלהם נראו מקשיבים מטעמי נימוס מתחשבים ) כי את מי זה מעניין באמת אם הנחל קרוי על שם אלכסנדר ינאי או אכסנדר אבו זבורה ( ההוא מהאבטיחים ) , הם נהנו מארוחה טובה, שיחות נהדרות עם צבים רכים ורחצה בים מקסים ובשעות שהשמש האכזרית לא הצליחה לטגן אותם כמו שעשתה בבריכה של המלון באילת.

חיים אוחנה

הכותב הוא מורה דרך מתגורר בירושלים, נשוי ואבא ל4 ילדים.

Check Also

סיור חנוכה ואור בעיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים מתקשטת בשלל אורות קסומים, חנוכיות, עצים, וקישוטי חג. בואו ליהנות מהקסם ומאווירת ...